W dzisiejszych czasach różowa sól himalajska jest ogólnodostępna. Można ją znaleźć nie tylko w specjalistycznych sklepach, ale też zwykłych supermarketach.
Sól himalajska wydobywana jest w pakistańskim regionie Pendżab, u podnóża Himalajów. Początki tego minerału sięgają setek milionów lat, kiedy to sól odkładała się w prehistorycznej lagunie. Do niedawna rynek soli himalajskiej był dość mały. Obecnie, ze względu na jej popularność, eksport wzrósł do 400 tys. ton soli rocznie.
Właściwości soli himalajskiej
Sól himalajska służy nie tylko jako produkt spożywczy. Wykonuje się z niej również lampy solne, które działają oczyszczająco i jonizująco na powietrze. W jej skład wchodzi przede wszystkim sód, a właściwe spożycie sodu jest niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia. Wszystkie sole, w tym himalajska są w tym pomocne, jednak ta nie wyróżnia się żadnymi innymi właściwościami.
Choroby związane ze spożywaniem soli
Hiponatremia oznacza zbyt niski poziom sodu we krwi, co może objawiać się brakiem koncentracji, sennością czy bólami i zawrotami głowy. Hipernatremia to odwrotność hiponatremii, czyli zbyt wysoki poziom sodu w organizmie. Skutkiem tego jest odwodnienie, co przyczynia się do bardzo poważnego problemu z zaburzeniem ciśnienia.
Oprócz tego, kolejnym skutkiem nadmiernego spożycia soli jest wypłukiwanie wapnia z organizmu. Osoby z osteoporozą powinny stosować dietę niskosodową, aby nie pogarszać stanu kości.
Więcej informacji o produktach spożywczych, zdrowym odżywianiu i stylu życia, znajdziesz w portalu: https://www.ploteczkowo.pl/.
Dlaczego sól himalajska ma różowy kolor?
Sól himalajska swój różowy kolor zawdzięcza występowaniu w swoim składzie zanieczyszczeń w postaci innych pierwiastków. Stwierdzenie, że zanieczyszczenia te wzbogacają walory odżywcze soli jest błędne, ponieważ występują one w zbyt małym stężeniu, aby przynosić jakiekolwiek inne korzyści dietetyczne.