Tylko w teorii bezpośrednio po posiłku człowiek powinien czuć się zrelaksowany, szczęśliwi i pełen energii do dalszego działania. Często jest bowiem na odwrót. Znowu zdarzy ci się zjeść za dużo i zbyt szybko pochłonąć gigantyczną porcję posiłku, przez co potem nie masz siły nawet ruszyć się z krzesła, a jedyną optymalną aktywnością zdaje się być leżenie. Zawsze w takiej sytuacji możesz sobie jednak pomóc. Istnieją przecież liczne skuteczne sposoby na przejedzenie. Większość z nich działa niemalże natychmiast. Na przyszłość pamiętaj jednak o tym, że bólom brzucha lepiej zapobiegać, niżeli później je leczyć.
Uważaj na dokładki
Jest to taka rada na przyszłość, ale nawet jeśli już teraz boli cię brzuch, pod żadnym pozorem nawet nie myśl o tym, by brać sobie jakąkolwiek dokładkę czy dać się skusić na maleńki deserek. Ból bierze się zwykle z przejedzenia. Jeżeli spożyjesz za dużo na raz, twój układ pokarmowy zostanie zawalony zróżnicowanym pokarmem, tak więc zacznie intensywnie pracować, co będzie dla ciebie wyraźnie odczuwalne. Następnym razem, gdy ponownie pomyślisz o nałożeniu sobie dodatkowej porcji jedzenia na talerz, przypomnij sobie, jakie katusze przeżywałeś na ostatniej uczcie. Naprawdę jedzenie nie zniknie. Lepiej sięgnąć po deser dopiero po kilku godzinach, gdy żołądek już się uspokoi, a spożyte wcześniej jedzenie zostanie przynajmniej częściowo strawione.
Wyjdź na spacer
Doraźną pomocą będzie natomiast aktywność fizyczna. Ale oczywiście nic specjalnie forsownego czy męczącego, a raczej zwykłe powolne spacery. Domowe sposoby na ból brzucha nie polegają tylko na łykaniu różnych magicznych tabletek czy wypijaniu dziwnych mikstur tworzonych ze stu tysięcy zróżnicowanych ziół. Czasem te najprostsze metody przynoszą najlepsze efekty. Zamiast więc dalej zalegać na kanapie, trzymając się za obolały brzuch, zmuś się do zrobienia pierwszego kroku, zarzuć coś na siebie i wyjdź na spacer. Najlepiej jeżeli ten spacer odbędzie się w jakimś atrakcyjnym miejscu wypełnionym czystą naturą. Udaj się zatem prosto do parku lub lasu. Maszeruj powoli i oddychaj świeżym powietrzem, a już po dziesięciu minutach spędzonych na dworze poczujesz się nieco lepiej.
Ruch jest też bardzo ważny dla prawidłowego działania układu pokarmowego. Jeżeli po obfitym posiłku od razu zalegniesz na kanapie, pokarm nie zostanie właściwie strawiony, gdyż jelita nie zostaną odpowiednio rozruszane i zmotywowane do pracy.
Zaparz sobie ziółka
Pomimo tego, iż przed chwilą delikatnie sobie z nich zażartowaliśmy, to jednak skuteczności nie można im odmówić. Starodawne sposoby na ból brzucha, stosowane przez nasze mamy, ciotki i babcie, polegały właśnie przede wszystkim na spożywaniu różnego rodzaju ziółek. No i dziś też warto powrócić do tej tradycyjnej metody leczniczej. Jeżeli doskwiera ci silny ból brzucha połączony ze wzdęciami, uczuciem ciężkości i jeszcze do tego nieprzyjemnym zaparciem, od razu zaparz sobie duży kubek kopru włoskiego, mięty bądź rumianku. Pamiętaj tylko, by takie ziółka zaparzać przez przynajmniej kilka minut pod przykryciem, zawsze zalewać je gorącą wodą i nigdy nie dodawać do nich cukru czy żadnych innych substancji słodzących. Wtedy zadziałają najlepiej. Już po jednej szklance ziołowego naparu powinieneś poczuć delikatną ulgę.
Odpocznij
Czasem jednak, gdy wszystkie tradycyjne metody zawodzą, trzeba po prostu się poddać i dać organizmowi czas na dojście do siebie. Nie próbuj więc na siłę wychodzić na spacer, jeżeli naprawdę ledwo co stoisz na nogach. Jeżeli czujesz się ospały (może być to efekt spożycia nadmiernej ilości węglowodanów), po prostu utnij sobie krótką drzemkę. Wsłuchaj się po prostu w swój organizm i zadziałaj tak, aby było mu dobrze. Możesz oczywiście testować na sobie różne sposoby na przejedzenie, ale w rzeczywistości sam intuicyjnie czujesz, co powinieneś zrobić, aby poczuć się chociaż trochę lepiej i szybciej poradzić sobie z dyskomfortem oraz bólem.
Pomocne jest kontrolowanie zjadanej porcji i uważanie na dokładki. Lepiej zjeść więcej za godzinkę, lub dwie, niż zjeść wszystko w tym samym momencie.