Kulinaria

Maki, futomaki. nigiri, hosomaki, uramaki – rodzaje sushi

Utarło się przekonanie, że sushi to przede wszystkim maki, czyli rolka ryżu zawinięta w tradycyjne wodorosty i skrojona na nieco mniejsze kawałki. Można śmiało powiedzieć, że każda restauracja sushi oferuje japońską potrawę w takim właśnie wydaniu, ale jest ona jedynie przedsmakiem i namiastką tego, czego możemy się spodziewać po prawdziwych mistrzach sushi. W minionych latach potrawa te przechodziła wielkie ewolucje.

W wielu miejscach powstają autorskie pomysły, które z perspektywy japońskiej tradycji mogą być prawdziwą innowacją. Pojawia się sushi bezglutenowe, wegetariańskie czy z dodatkiem świeżych owoców.

Sushi bezglutenowe

Jeśli masz celiakię lub nadwrażliwość na gluten to polecamy bezglutenowe sushi – restauracja bezglutenowa Kraków Otsu Sushi to jedyne sushi w Krakowie, które faktycznie gwarantuje bezglutenowe potrawy.

Z kolei wracając do zróżnicowania sushi – óżnice wynikają również ze sposobu przygotowania. Niemal każda restauracja sushi oferuje niesamowity wybór pod tym względem. Co warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach?

Maki 

Bez wątpienia jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów sushi. Mamy w tym wypadku do czynienia z rolką ryżu z dodatkami, która jest bardzo dokładnie opatulona wodorostami nori, a następnie pokrojona na nieco mniejsze cząstki. Do przygotowania takiej wersji sushi wykorzystuje się specjalne bambusowe maty, które umożliwiają stworzenie zwartej i dobrze zwiniętej rolki. Wypełnieniem mogą być surowe ryby, pokrojone w paseczki warzywa czy owoce morza.

Futomaki 

Futomaki to nieco bardziej rozbudowana wersja maków. Średnica takiej rolki oscyluje wokół 5cm. Takie rolki również są zawinięte w wodorosty nori, a jedyna różnica polega na wykorzystaniu większej ilości dodatków. Tradycja nakazuje, aby w takiej rolce znalazły się przynajmniej cztery składniki.

Nigiri 

Nigiri prezentują się zgoła odmiennie. Do ich stworzenia nie potrzebujemy wodorostów. Proces przygotowania polega na uformowaniu owalnego jajka z ryżu, na którym następnie umieszczamy, np. plaster ryby lub drobno skrojoną warstwę owoców morza. Bardzo często ryż jest posmarowany wasabi. Długość nigiri najczęściej oscyluje wokół 6cm.

Hosomaki

Hosomaki to rolki o niewielkiej średnicy. Z całą pewnością zaliczają się do jednych z najmniejszych, a ich znakiem rozpoznawczym jest wyłącznie jeden składnik. Najczęściej jest to kawałek surowej ryby. Hosomaki cenione są ze względu na minimalizm.

Uramaki

Uramaki to kolejna odsłona sushi i według wielu miłośników jedna z tych, które prezentują się najpiękniej. W tym wypadku wodorosty znajdują się wewnątrz rolki, a sama rolka pokryta jest czarnym sezamem, który stanowi nie lada dekorację. Dodatkiem do tego rodzaju sushi najczęściej są kawałki zielonego ogórka i paluszki krabowe, aczkolwiek można również spotkać się z uramakami z surową lub wędzoną rybą. Tego rodzaju sushi dostępne jest niemal w każdej restauracji serwującej japońskie rarytasy. Najlepsze sushi w Krakowie w takim wydaniu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Similar Posts