Kulinaria

Ocet winny – zalety stosowania

Coraz większą wagę przykłada się do tego, co jemy na co dzień. Kupujący zwracają uwagę na skład produktu, jego pochodzenie, wartości kaloryczne oraz sposób produkcji. Duże znaczenie ma także jakość poszczególnych produktów używanych w kuchni jak warzywa, owoce, sery, przyprawy, a nawet jakiej wartości jest musztarda czy ocet winny.

Jak powstaje ocet winny

Są takie produkty, bez których trudno sobie wyobrazić potrawy przygotowywane w kuchni. Jednym z nich jest ocet winny, który coraz bardziej wypiera zastosowanie tego tradycyjnego, spirytusowego. Coraz więcej osób przekonuje się o jego walorach smakowych i prozdrowotnych. A w dobie zdrowego trybu życia i zwracania większej uwagi na skład spożywanych potraw, na stałe zagościł w wielu kuchniach.

Produkcja octu winnego polega na fermentacji winogron, białych lub czerwonych. Proces ten przebiega dwuetapowo. Najpierw dochodzi do beztlenowej fermentacji alkoholowej, podczas której cukier zamieniany jest w alkohol. Następnie powstały płyn przekształca się w kwas octowy. Od ilości cukru zawartego w owocach zależy długość fermentacji oraz stężenie kwasu. Kiedy fermentacja jest krótsza, produkt jest łagodniejszy i słodszy.

W zależności od gustu należy się zastanowić który ocet winny kupić. Łagodniejszy czy ostrzejszy, z białych czy czerwonych winogron. Można go także wyprodukować domowym sposobem.

Zalety używania w kuchni

Podstawową przyczyną pojawienia się octu w kuchni jest to, że jest dodawany do niektórych potraw. Nadaje im kwaskowy lub pikantny smak. Dodawany jest do różnego rodzaju przetworów, sosów, majonezów, marynat czy sałatek.

Nie sposób przecenić zalet octu winnego. W jego składzie znaleźć można oprócz węglowodanów i tłuszczu, takie mikroelementy jak potas, fosfor, sód, magnez i żelazo. Dodawanie go do potraw poprawia nie tylko ich smak, ale podnosi walory prozdrowotne. Oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga pracę wątroby, obniża poziom cholesterolu we krwi. Wspomaga wchłanianie magnezu i wapnia zawartego w potrawach. Oprócz tego zmniejsza ryzyko powstawania chorób wieńcowych, wspomaga prawidłowy metabolizm, a nawet wspomaga proces odchudzania. Ocet winny stosowany na co dzień spowalnia proces starzenia się organizmu i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Powszechnie znane jest odkażające działania octu i właściwości bakteriobójcze. Można go stosować także zewnętrznie, chociażby do smarowania miejsc po ukąszeniu.

Mimo że nie zawiera żadnych witamin ani minerałów, jego wpływ na zdrowie jest spory. Ma także ogromny wpływ na smak potraw i dlatego powinien znaleźć się w każdej kuchni.

Similar Posts